ביוגרפיה

ארקדי (אהרן) דוּכין (ברוסית: Аркадий Духин; נולד ב-1 ביוני 1963) הוא זמר-יוצר, מלחין ומפיק מוזיקלי ישראלי. דוכין הוא סולנה של להקת הרוק "החברים של נטאשה", אשר חזרה להופיע בשנת 2013. דוכין הלחין במשך השנים מעל ל-900 שירים, את חלקם כתב גם לזמרים אחרים.

דוכין נולד וגדל בעיר בוברויסק שבבלארוס הסובייטית, בברית המועצות דאז, להוריו משה ורוזה דוכין. בילדותו למד לבדו לנגן בגיטרה בס ובפסנתר. בשנת 1978, כשהיה בגיל חמש עשרה, עלה לישראל עם משפחתו לקריית ים. דוכין לא התקבל ללהקה צבאית, ולכן שירת בצה"ל כלוחם בחיל השריון. בעת שירותו הצבאי חווה תקופה קשה במהלך מלחמת לבנון הראשונה.

תחילת הדרך

במהלך שירותו הצבאי התגורר במגדל העמק ויחד עם חברו מיכה שטרית הקים להקה בשם "ספטימה 5", שבה תפקד כנגן קלידים. במסגרת הלהקה החל דוכין להלחין שירים ללהקה, בעיקר בהשפעת מתי כספי, שהבולט מהם הוא השיר "עיר אטומה".

בשנת 1985 עברו דוכין ושטרית להתגורר בתל אביב. דוכין המשיך לפתח כישרון כתיבת והלחנת שירים, ועקב מחסור בסולן שישיר, החל לשיר בעצמו, אף על פי שלא היה בטוח בעצמו עקב קשיי שפה. בשנת 1986 החלו דוכין ושטרית להקליט, בשם "לא כולל מע"מ", שירים כמו "הצילו" שדוכין שר והלחין, כשאת המילים כתב אחי כהן רז, "רגל של בובה" בעיבודו של דוכין ו"לך תדע", שדוכין כתב, הלחין, שר וניגן. במהרה הוחלף שם הלהקה ל"החברים של נטאשה", שבמסגרתה דוכין הלחין, כתב, שר וניגן על הקלידים.

ב-1988 התפרסם השיר "לפעמים", שכתב שטרית והלחין דוכין, בביצועו של רון שובל, והפך ללהיט הגדול הראשון שנכתב על ידי השניים.

"החברים של נטאשה" וקריירה במקביל

בשנת 1989 יצא אלבום הבכורה של "החברים של נטאשה", הקרוי על שמם, בהפקתו של יזהר אשדות. האלבום זכה להצלחה רבה והפך במהרה לאלבום פלטינה. דוכין הלחין את רוב שירי האלבום, שמתוכו התפרסמו שירים כ"מלנכולי", "נאמר כבר הכל", "את לא" ו"שיר אחר".

עוד ב-1989 הוציא דוכין את אלבומו הראשון כסולן, "רוצה ויהיה", שהורכב כולו משירי המשורר ולדימיר ויסוצקי. את כל השירים תרגם לעברית מיכה שטרית, פרט ל"טמבל" שתרגם יהונתן גפן.
האלבום, שהופק על ידי דוכין עצמו, יחד עם ברי סחרוף ודני מקוב, זכה להצלחה בינונית בלבד, והשירים "טמבל", "פארוס", "אגדה מוזרה מאד" ו"צמרמורת" נהפכו רק בהמשך הדרך למצליחים.

האלבום הגיע כעבור מספר שנים למעמד אלבום זהב. בסוף אותה שנה הלחין עיבד וביצע את "שקי האיגרוף" (מילים: מאיר גולדברג) ששימש להעלאת המודעות לאגודת אל"י להגנה על ילדים מפני אלימות בתוך המשפחה.

במקביל לפעילותו ב"החברים של נטאשה" ולקריירת הסולו, המשיך דוכין בהלחנת שירים לזמרים אחרים. ב-1989 התפרסם השיר "אחרינו המבול", שהלחין לנורית גלרון, שביטאה בו את עמדותיה הפוליטיות, אשר נתפסו כ"שמאלניות". בשנת 1990 הפיק את אלבום הבכורה של לאה שבת, "חום שאתה מחפש".

ב-1991 יצא האלבום השני של "החברים של נטאשה", "שינויים בהרגלי הצריחה", בהפקתו של יוסי אלפנט. גם אלבום זה כלל להיטים רבים, ובהם "עוד נגיעה", "שני סיפורי אהבה קטנים", "איש בלי נצח" ו"סדר עולמי חדש".

לאלבומו של אריק סיני "שמועות על גשם" מ-1992 כתב והלחין מספר שירים.

ב-1993 הוציא דוכין עם שטרית את אלבום הילדים "אחלהזאורים", שבו הלחין, ניגן, שר והפיק, והיה אחראי על שירי הילדים "התעוררות" ו"בית קפה של דינוזאורים". בשנת 1994 יצא אלבומה השלישי והאחרון של "החברים של נטאשה", "רדיו בלה בלה". בין שיריו המוכרים היו "עכשיו אני" ו"אני לא רוקד כשעצוב". האלבום וההופעות שליוו אותו זכו להצלחה רבה, אך בשנת 1996 הלהקה התפרקה.

כסולן ויוצר לאחר פירוק הלהקה

עד סוף שנות ה-90

לאחר פירוק הלהקה המשיך דוכין לכתוב להלחין ולעבד שירים ואלבומים לזמרים אחרים, ובהם נורית גלרון, פבלו רוזנברג, שם טוב לוי, תמר גלעדי, יוסי בנאי ואחרים.

ב-1994 הלחין את המוזיקה לסרטו של אסי דיין "שמיכה חשמלית ושמה משה".

ב-1995 הוציא דוכין אלבום סולו שני, "ארקדי דוכין", בהפקה ועיבודים מוזיקליים שלו ושל חברו ל"החברים של נטאשה" ז'אן פול זימבריס. בין השירים באלבום בלטו "חדר משלי", "צובר", "מרוב אהבתי" ו"הבלדה על האיש שהחליף את הירח". האלבום מכר מעל 80 אלף עותקים והגיע למעמד פלטינה כפולה.

לאלבומו של אריק איינשטיין "יש בי אהבה", שיצא באותה שנה, כתב והלחין את השיר "יש בי אהבה", וכן הלחין למילים של מיכה שטרית את השיר "בגללך". שני השירים היו מלהיטיו הגדולים ביותר של האלבום. באותה שנה הפיק את אלבומו של ערן צור "עיוור בלב ים", וכן כתב והלחין עבורו את השיר "המנון לאדישות". בשנת 1997 הקליט יחד עם מיקה קרני את השיר "כל קיץ", שנכלל באלבום הבכורה של קרני.

ב-1998 הוציא דוכין את האלבום הכפול "כוכב האהבה", שהיה אלבום קונספט בהפקה עשירה עם תזמורת, מקהלה ובהשתתפות אורחים רבים, ובהם גידי גוב, שמואל וילוז'ני ודויד ברוזה. האלבום שילב סיפור רומנטי של חיפוש עצמי עם עלילה עתידנית. למרות ההפקה המושקעת, האלבום לא הצליח מסחרית וכך גם ההופעות שנלוו אליו, ובעקבות כך נקלעה חברת ההפקה "קוטלר-אשר" למשבר כספי. מתוך האלבום הצליח רק השיר "כוכב הגשם". עוד באותה שנה חידש את "לא אני" (שביצע במקור צביקה פיק) לפרויקט ולאלבום "עבודה עברית". בתקופה זו שודרה בטלוויזיה החינוכית הסדרה "20 פלוס", אשר עבורה הלחין וביצע דוכין את שיר הפתיחה למילים של אהוד מנור. לאחר מכן חזר דוכין להופעות קטנות והופיע במופע משותף עם מאיר בנאי. ב-1999 הוציאו דוכין ובנאי מיני-אלבום משותף בשם "דומינו", שכלל גרסאות מחודשות לשיריהם של השניים, בין השירים המופיעים באלבום "אהבה קצרה" ושיר אחד חדש שכתבו שניהם במשותף, "דומינו". באותה שנה הקליט בדואט עם שם טוב לוי את השיר "באה המוזיקה", שלוי הלחין למילים של דוכין. השיר נכלל באלבומו של לוי "99". בשנת 2000 הפיק את אלבום הבכורה של תמר גלעדי.

ראשית שנות האלפיים

אלבום הסולו הבא של דוכין, "להרגיש", יצא ב-2001 וכלל את השירים "אוהבת לא אוהבת", "דגים", "היא לא דומה" (שבוצע במקור על ידי אריק סיני ב-1992), "זוזי" אותו ביצע בדואט עם אשתו, ו"בודד בודד". האלבום זכה להצלחה ומכר מעל 50,000 עותקים, ובעקבותיו זכה דוכין בתואר זמר השנה במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג'.

לאלבומו של דוד ד'אור "בנשמה" שיצא באותה שנה כתב והלחין דוכין את השיר "כל הכוכבים", שהיה ללהיט הגדול ביותר מהאלבום. בשנת 2002 חבר דוכין לאייל גולן, וכתב מספר שירים לאלבומו "ואני קורא לך", ובהם שיר הנושא ו"אלוהיי". דוכין גם השתתף באלבום בדואט "תחזרי תחזרי", שכתב והלחין שלמה ארצי. באותה שנה הלחין מספר שירים לאלבומו של אריק איינשטיין "שמש רטובה", שמהם התפרסם השיר "שחורה שלי". במקביל המשיך דוכין להופיע והחל לעבוד כשף במסעדה.

לאלבומה של ריטה "חמצן", שיצא ב-2003, הלחין את השיר "תשקר לי" למילים של ריטה. לאלבומה של מאיה בוסקילה "סיפור מכור" מ-2004 הלחין את השיר "הדלקת כוכב".

ב-2004 הוציא דוכין את אלבום האוסף "יותר ממני". האלבום הורכב משני תקליטורים, אחד של להיטיו כסולן ואחד הקלטות שונות מקריירת הסולו של דוכין שלא נכללו באלבומיו. כמו כן נכלל באלבום שיר אחד חדש, "מי אוהב אותך יותר ממני", שהלחין דוכין למילים של מיכה שטרית. השיר הפך ללהיט ולאחד מסמלי התקופה. שיר זה מזוהה כשיר אהבה רומנטי, אך ככל הנראה נכתב כשיר אהבה למדינת ישראל. האוסף נמכר בלמעלה מ-40,000 עותקים.

ב-2006 יצא אלבום הסולו הכבד ביותר מבחינה מוזיקלית של דוכין, "חלומות למבוגרים". בין שיריו המצליחים היו "סעי אליו" ו"רגע לפני". האלבום זכה לביקורות משבחות.

באותה שנה התארח דוכין באלבומו של דוד ד'אור "כמו הרוח", שבו שר בדואט עם ד'אור את השיר "נוסע צפונה".

2007 ואילך

בשנת 2007 הוציא דוכין את האלבום "נקודת מבט", אשר הופץ על ידי הלייבל של ארומה אספרסו בר ארומה מיוזיק, וכלל גרסאות כיסוי בלבד, בין היתר ל"איפה את אהובה" של יהורם גאון, "דמיון חופשי" של יצחק קלפטר ו"שלח לי מלאך" של משינה[4]. באותה שנה השתתף דוכין באלבום "הסליל" של מטרופולין, שבו שר את השיר "אחת שתיים שלוש" שכתב עם עופר מאירי. כמו כן הקליט באותה שנה את השיר "זה קרוב" בדואט עם טל שגב, במסגרת אלבומו של שגב "יום אחרון". לאלבומה של מאיה אברהם "רק רצית אהבה" מאותה שנה כתב והלחין את השיר "חכי לי אהובה", שאותו ביצעה אברהם בדואט עם יהודה מסס. בשנת 2008 התארח באלבומה של דין דין אביב "חופשייה בין עולמות", ושר יחד אתה את השיר "יום בא לי".

דוכין סיפר במספר ראיונות שהוא לומד קבלה בארגון "בני ברוך – קבלה לעם של מיכאל לייטמן[5]. בהשראת הרצאותיו של לייטמן, יצר דוכין בחודש ספטמבר 2009 את אלבומו "ספטמבר", שראה אור בדצמבר באותה שנה. מהאלבום יצא הסינגל "שער הדמעות", בדואט עם שולי רנד. פרט לרנד השתתפו באלבום מספר אמנים נוספים, ולמעשה רק בשיר אחד באלבום שר דוכין לבדו. על משתתפי האלבום נמנים אשתו של דוכין, סימה לוי-דוכין, לימור עמר, עמית שלו, ז'ק דוייב ודני ליטני.

בשנת 2013 יצא אלבום אוסף של דוכין בשם "מרוב אהבתי: שירי האהבה הגדולים", ובו נכללו גם מספר שירים חדשים, כ"אתך לתמיד", "הבלדה על אלישע ונלי" וגרסתו של דוכין לשיר "חכי לי אהובה", שכתב במקור למאיה אברהם ויהודה מסס.

בסוף אותה שנה, מספר ימים לאחר מותו של אריק איינשטיין, הקליט דוכין שיר לזכרו בשם "הנאיבי האחרון". בהקלטת השיר השתתפו נגנים רבים שעבדו עם איינשטיין בעבר, ובהם מיקי גבריאלוב, יוני רכטר ויצחק קלפטר. עוד באותה תקופה הקליט בדואט עם ישי לוי את השיר "תמיד תישארי", שהלחין למילים של בועז אסוניס.

ביולי 2015 הוציא דוכין את השיר "בננה". השיר, בסגנון אלקטרוני קצבי, הוא סינגל ראשון מתוך אלבום הקונספט האוונגרדי "לאהוב או למות". הסינגל השני, "יותר מדי", יצא באוקטובר אותה שנה, והאלבום עצמו יצא במרץ 2016. באותו הזמן כתב יחד עם מיכה שטרית והלחין את השיר "מילים פוגעות" עבור "היי סקול פסטיגל". במהלך 2016 הצטלם עם אשתו סימה לוי-דוכין לעונה ה-8 של תוכנית הדוקו-ריאליטי "מחוברים", לצד אמיר פרישר גוטמן שנפטר בתקופת הצילומים. עונה זו עלתה בHOT ב-2017. באותה השנה, התארח בפרק בסדרה אלישע שביים אופיר לובל.

דוכין הופיע בפרסומת ל"בנק מזרחי טפחות" ביחד עם הפרזנטור של הבנק דביר בנדק.

ביולי 2017 הוציא דוכין את השיר "שיר לאמיר" לזכרו של אמיר פרישר גוטמן, שמת בטביעה בים כשבוע קודם לכן, באותה שנה עלתה הסדרה ב-HOT התוכנית החושפנית מחוברים בה הופיעו השניים.

בינואר 2020 הוציא אלבום טכנו שנקרא "אסונות דיגיטליים".

פעילות בשפה הרוסית

בנוסף לקריירה מוזיקלית בשפה העברית, דוכין ביצע מספר שירים מצומצם בשפה הרוסית[6][7], שהיא שפת אמו. שיתף פעולה עם הראפר הישראלי דובר הרוסית זורה קרטבלישווילי "וולקן"[8]. בנוסף בשנים 2009–2011 דוכין הנחה תוכנית בישול בשפה הרוסית בה אירח זמרים ישראלים[9]. כמו כן, דוכין התראיין מספר פעמים בשפה הרוסית לתקשורת הישראלית[10][11].

חיים אישיים

בתחילת דרכו דוכין ניהל זוגיות מתוקשרת עם לאה שבת. הוא נשוי לסימה לוי ואב לשני ילדים: מאי וים. מתגורר בגבעתיים.